PŘÍBĚH VESELÉHO LYŽAŘE

Radek U. se narodil 4. 3. 1983. Své druhé narozeniny však může slavit ještě podruhé. Tentýž měsíc.

8. 3. 2017 mu kolem 19 hod. při večerním lyžování na Benecku náhle selhalo srdce. Mladý muž upadl do bezvědomí, jeho životní funkce se vytrácely, o jeho dalším osudu rozhodovaly vteřiny. A také lidé, díky kterým můžeme psát tento příběh.

Operační středisko Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje přijímá výzvu a předává ji na nejbližší základnu v Jilemnici v 19:09 hod. Než se však její posádky dokáží dostat až k místu události, uplyne dlouhých 18 minut.

Tou dobou se v jeho blízkosti nacházejí duchapřítomní "kolemlyžující", kteří zachovávají chladnou hlavu a okamžitě začínají jednat. Přivolávají pomoc, zjišťují Radkův stav a bezprostředně zahajují boj o jeho záchranu. Za asistence operátorů ZOS provádí skupina zachránců, záhy i společně s přivolanými členy Horské služby, nepřetržitou srdeční masáž.

Po příjezdu zdravotníků na místo je Radek stále v kritickém stavu. Záchranáři ho proto přebírají do své péče. S pomocí mnoha přístrojů a léků se po několika desítkách minut daří obnovit jeho vlastní srdeční činnost. Radkův stav se velmi pomalu začíná stabilizovat a mladý muž tak může být transportován do Fakultní nemocnice, kde je krátce po 21. hodině zápas o jeho život předán do rukou nemocničního personálu.

Tím by mohl pro Zdravotnickou záchrannou službu tento příběh skončit. Ale nestalo se tak.

Dne 20. 4. 2017 se objevuje ve dveřích výjezdové základny Jilemnice sympatický chlapík. Stylová kšiltovka, usměvavé oči a hojící se jizvy na těle. Prý chce poděkovat těm, kteří mu tento nejtěžší zápas pomohli vyhrát…

Pro náš tým to bylo nezvyklé a velmi potěšující. Nelze však nepřipomenout, že klíčovou roli celého příběhu sehráli zmínění „kolemlyžující „. Bez jejich všímavosti, duchapřítomnosti a perfektně poskytnuté první pomoci by Radkův příběh skončil krátce po 19 hodině 8. 3. 2017. Proto si také tito náhodní aktéři zaslouží náš i Radkův obrovský dík! A také naše uznání!