POLICISTÉ OPĚT ZACHRAŇOVALI. TENTOKRÁT DVANÁCTILETOU DÍVKU

Další obrovský a mimořádný úspěch v rámci projektu AED pro Liberecký kraj mají na svém kontě mimoňští policisté.

V úterý 6. 6. 2017, krátce před druhou hodinou ranní, zavolali zoufalí rodiče teprve dvanáctileté dívenky na operační středisko ZZS LK p. o. Dívka ze spánku chrčela a nebylo možné ji probudit. Operátorka ZOS neprodleně zahájila s rodiči resuscitaci po telefonu. Jelikož však rodina bydlí v místě, kam má záchranná služba dlouhý dojezdový čas, bez váhání požádala dispečerka ZZS LK o vyslání policejní hlídky s defibrilátorem operační středisko Krajského ředitelství policie Libereckého kraje. Zde operační důstojník okamžitě pochopil závažnost situace a předala výzvu policistům obvodního oddělení policie Mimoň. Ti byli během minuty na cestě a do 4 minut od výzvy na místě zásahu.

„Dívenka byla v bezvědomí a měla jen lapavé dechy. Policisté okamžitě zahájili nepřímou srdeční masáž i umělé dýchání a zároveň použili defibrilátor. Přístroj vyhodnotil fibrilaci a doporučil výboj. Po něm policisté pokračovali v resuscitaci, při které došlo k obnovení základních životních funkcí. Po příjezdu sanity pacientku předali do péče zdravotnické záchranné služby. Ta dívku stabilizovala a transportovala do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem na jednotku intenzivní péče dětské kliniky.“ uvedla policejní tisková mluvčí por. Bc. Ivana Baláková

Zdravotnická záchranná služba si této pomoci nesmírně cení. Díky rozhodnosti a profesionalitě všech zúčastněných došlo u dívky již během zásahu policistů, kteří byli na místě o 7 minut dříve než záchranáři, k obnově základních životních funkcí. Začala se probouzet již před příjezdem zdravotníků.

„Je to skutečně obrovský úspěch. Dle dostupných zdrojů by se mělo jednat o nejmladšího člověka zresuscitovaného pomocí AED policisty či hasiči v naší republice. Rádi bychom poděkovali policejnímu operačnímu středisku i zasahujícím policistům! Jednali rychle, rozhodně a správně. Tím dali dívence šanci na přežití. Nestává se často, aby došlo ke komorové fibrilaci u dítěte. Jedná se o maligní arytmii a jedinou šancí na přežití je včasné podání defibrilačního výboje. Toho se dívce dostalo skutečně záhy jen díky perfektně odvedené práci obou operačních středisek i policistů na místě. Toto je smysl projektu AED pro Liberecký kraj a důvod, proč v něm pokračovat. “ uvedl autor projektu Petr Matějíčka.