Den linky 155. Jedno zavolání může zachránit lidský život

Dvakrát za minutu vyjíždí v průměru z některé ze základen zdravotnických záchranných služeb v České republice sanitní vůz na pomoc pacientům. Na počátku takového výjezdu je téměř vždy volání na tísňovou linku 155. A právě Den linky 155, který připadá na symbolické datum 15. 5., je tradiční oslavou práce těch, kteří oblékají záchranářské uniformy, ale také ochoty a odvahy všech, kteří toto číslo vytočí.

Vedle „neviditelné“ práce dispečerů zdravotnických operačních středisek, péče poskytované posádkami na místě i personálem nemocnic hraje zásadní úlohu v celém řetězci přežití veřejnost. Všímavost, pohotové vytočení tísňové linky a postup podle instrukcí operátora často rozhodují o záchraně pacientů v akutních stavech.

V případě zdravotních komplikací mají volající na tísňovou linku jistotu, že se po vytočení čísla 155 spojí v řádu sekund s profesionálním zdravotníkem, který je vyslechne, udělí potřebné rady, a v případě nutnosti vyšle na pomoc i posádku záchranné služby.

Jak správně postupovat při pomoci druhým a volání na linku 155?

  • Na prvním místě je bezpečnost samotných zachránců. Než začneme komukoliv pomáhat, vždy je důležité se na pár sekund zastavit a zamyslet se, jestli nám nehrozí nějaké nebezpečí.
  • Zdravotnickou záchrannou službu volejte vždy, když si nejste jistí, zda danou situaci zvládnete vlastními silami. Ne každé volání musí nutně skončit výjezdem záchranné služby, ale třeba „jen“ užitečnou radou.
  • Pokud se rozhodnete zavolat o pomoc v případě ohrožení zdraví, vždy vytočte přímo tísňovou linku 155. Případně využijte bezplatnou aplikaci Záchranka.
  • Nejdůležitější informací, kterou operátor potřebuje vědět, je adresa – tedy místo, kde se nacházíte. Voláte-li na záchrannou službu prostřednictvím aplikace Záchranka, je informace o poloze předána automaticky. Informaci o poloze mohou předat při volání na tísňovou linku i moderní chytré telefony.
  • Pak přenechejte iniciativu na operátorovi – odpovídejte na otázky, nechte se vést a nikdy nezavěšujte jako první.
  • Nemusíte mít strach, protože i laika dokážou profesionálové na tísňové lince navést k poskytnutí účinné první pomoci. Není to nic těžkého, díky jejich radám zvládne pomoci opravdu každý a nakonec zjistíte, že k záchraně života nepotřebujete víc než svoje dvě ruce.
Zanechte odpověď