Cvičení řidičů ZZS LK ve vojenském prostoru Ralsko – Svébořice již potřetí.

Řidiči Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje jsou profesionálové každým coulem. Musejí být profesní oporou zdravotníkům, musejí umět jet opravdu plynule za každých okolností, musejí vědět, co dělat, když  v sanitě kolabuje pacient nebo když se dítě dere na svět před příjezdem do porodnice… Nesmí se bát obtížného terénu, projet úzkým prostorem mezi zaparkovanými vozy na sídlišti…  A v žádné situaci neztratit hlavu.

Na řidiče Zdravotnické záchranné služby jsou kladeny velmi vysoké profesní požadavky. Proto je nutné, aby své znalosti a dovednosti pravidelně obnovovali a cvičili. Letos již potřetí jedno z pravidelných cvičení uspořádala ZZS LK sama ve vlastní režii, za finanční podpory Libereckého kraje a pod záštitou radního pro resort zdravotnictví Vladimíra Richtera. Školícím centrem, vybudovaným přímo v terénu v bývalém vojenském areálu v Ralsku, projde během pětidenního cvičení až na výjimky zhruba 150 řidičů a 20 referentů, kteří využívají služební vozy.

Na čtyřech stanovištích řidiči otestují své znalosti a zkušenosti – seznamují se s novinkami v dopravních předpisech, které se týkají vozů s právem přednostní jízdy, zároveň se seznamují s rozbory dopravních nehod vozidel záchranných služeb a dalších složek IZS. Osvěžují si manipulaci s transportní technikou nových vozidel ZZS LK a postupy běžné údržby. Seznamují se s technikou a novým vybavením krizové připravenosti, vybraní řidiči si v praxi osvojí jízdu s novými vozíky na hromadné postižení osob. Součástí cvičení je i ověření nezávislosti při mimořádných událostech, zřízení mobilního stanoviště krajského zdravotnického operačního střediska a vytvoření síťového připojení. V neposlední řadě na každého řidiče samozřejmě čeká nácvik jízdy ve ztíženém terénu či jízdy podle mapy a souřadnic v neznámém terénu.

„Ke školení řidičů využíváme různé možnosti, spolupracujeme s Autoklubem ČR a s Českou kanceláří pojistitelů, jezdíme na polygon… Organizace cvičení vlastními silami je však určitě krok správným směrem. Vycházíme z praxe a zaměřujeme se opravdu na to, co může potkat nás v Libereckém kraji. Školíme sami sebe, což je samozřejmě i silný tmelící moment,“ řekl ředitel ZZS LK Luděk Kramář. Dodal, že cvičení pořádané ve vlastní režii je pro záchranku i ekonomicky výhodnější než využití pronajatých prostor a lektorů. „V kombinaci s komerčně dostupnými možnostmi je to pro záchranáře ideální tréninková varianta,“ řekl Kramář.

Zanechte odpověď