Ministr zdravotnictví na základně v České Lípě

Nová výjezdová základna Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje v České Lípě bude sice pro potřeby záchranářů sloužit až od dubna, už dnes si ji ale v doprovodu náměstka Libereckého kraje Přemysla Sobotky prohlédl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch. Ředitel ZZS LK Luděk Kramář je provedl zatím prázdnými prostory a zároveň ministra seznámil s některými problémy, které záchranáře trápí.

Česká Lípa (13.3. 2018) – Nová výjezdová základna Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje v České Lípě bude sice pro potřeby záchranářů sloužit až od dubna, už dnes si ji ale v doprovodu náměstka Libereckého kraje Přemysla Sobotky prohlédl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch. Ředitel ZZS LK Luděk Kramář je provedl zatím prázdnými prostory a zároveň ministra seznámil s některými problémy, které záchranáře trápí.

Co se týče našich regionálních problémů, probírali jsme zejména nedořešenou příhraniční spolupráci, kdy nám velké potíže dělá úhrada převozů pacientů do Německa. To je vzhledem k poloze našich základen poměrně časté a nikdo nám je neplatí,“ vysvětlil Kramář. Finance ministra v demisi zajímaly i celkově, současná úhradová vyhláška totiž péči o pacienty záchrance nepokrývá ani zdaleka. „Částka, kterou dostáváme od pojišťoven, naše náklady pokryje jen ze 35 procent. Zákonem stanovený desetiprocentní nárůst mezd nezohlednila vůbec. Většinu našich nákladů tak hradí Liberecký kraj. To u nás samozřejmě potom nutně vede k nedostatku provozních a investičních prostředků. Byli bychom rádi, kdyby se v blízké budoucnosti toto podařilo změnit,“ řekl Kramář.

Ministr v demisi se zajímal i o zneužívání systému záchranné služby, které je celorepublikové a stále se zvyšuje. Statistiky v Libereckém kraji jsou takové, že v sedmdesáti procentech případů záchranáři vyjíždějí k pacientům, kteří nejsou v ohrožení života, ale kde je naléhavost případů hodnocena číslem tři – tedy jako odkladná péče. Co to znamená? „Suplujeme řadu jiných zdravotnických služeb, kdy by pacient mohl k praktickému lékaři nebo do nemocnice sám. My si ale nemůžeme dovolit k pacientům nevyjet. A naše posádky pak samozřejmě mohou chybět jinde, kde je jich opravdu potřeba,“ podotkl Kramář.

Na závěr setkání připomněl i to, že stále neexistuje výhled koncepce letecké záchranné služby po roce 2020.

Zanechte odpověď