Řidiči ZZS LK prošli náročným cvičením

Řidič, ten tvrdej chleba má… A řidič Zdravotnické záchranné služby obzvlášť. Krom toho, že musí splňovat vše, o čem ve známé písničce zpívá Ladislav Vodička, musí umět řadu dalších věcí. V neposlední řadě musí být profesní oporou zdravotníkům, musí umět jet opravdu plynule za každých okolností, musí vědět, co dělat, když mu v sanitě kolabuje pacient nebo když se dítě dere na svět před příjezdem do porodnice… Nesmí se bát obtížného terénu a v žádné situaci zkrátka neztratit hlavu.

 

Na řidiče Zdravotnické záchranné služby jsou zkrátka kladeny velmi vysoké profesní požadavky. Proto je nutné, aby své znalosti a dovednosti pravidelně obnovovali a cvičili. Letos poprvé si záchranka cvičení uspořádala sama ve vlastní režii – školícím centrem, vybudovaným přímo v terénu v bývalém vojenském areálu v Ralsku, prošlo během čtyřdenního cvičení až na výjimky všech 150 řidičů.

Na čtyřech stanovištích trénovali své znalosti v různých oborech – seznamovali se s novinkami v dopravních předpisech, které se týkají vozů s právem přednostní jízdy. Učili se manipulaci s vozidlem krizové připravenosti, vyzkoušeli si například postavit stan, který záchranná služba využívá v krizových situacích. Měli možnost vyzkoušet si výměnu pneumatiky či jiné opravy drobných defektů přímo v terénu. A v neposlední řadě na každého řidiče čekala i jízda zručnosti v obtížných podmínkách. Ta sloužila i k tomu, aby se všichni seznámili s technickými možnostmi nových vozů, které si například umějí sami ovládat zapojení kol při náklonech v terénu a podobně.

„Ke školení řidičů využíváme různé možnosti, spolupracujeme s Armádou ČR, jezdíme na polygon… Vlastními silami jsme cvičení organizovali poprvé a ukázalo se, že to byl krok správným směrem. Vycházíme z praxe a zaměřujeme se opravdu na to, co může potkat nás v Libereckém kraji. Školíme sami sebe, což je samozřejmě i silný tmelící moment,“ zhodnotil ukončené cvičení ředitel ZZS LK Luděk Kramář. Dodal, že cvičení pořádané ve vlastní režii je pro záchranku i ekonomicky výhodnější než využití pronajatých prostor a lektorů. „Budeme se snažit je jednou za čas zopakovat. V kombinaci s komerčně dostupnými možnostmi je to pro záchranáře ideální tréninková varianta,“ řekl Kramář.

Své řidičské dovednosti si v areálu v Ralsku vyzkoušeli i představitelé Libereckého kraje, který na cvičení finančně přispěl. Pod dohledem instruktorů si své řidičské schopnosti postupně otestovali jak hejtman Libereckého kraje Martin Půta, tak i jeho statutární náměstkyně Jitka Volfová a náměstek pro oblast zdravotnictví Přemysl Sobotka, jenž také měl nad cvičením záštitu.

Zanechte odpověď