Za rok 2018 přes 61 tisíc výjezdů, přes 250 tisíc telefonátů

Zdravotničtí záchranáři Libereckého kraje měli v loňském roce napilno. Počet lidí, kteří potřebovali pomoc zdravotníků, oproti předchozím letům opět narostl. Celkem záchranáři za rok 2018 evidují 61 419 výjezdů. A rušno bylo i v operačním středisku – dispečeři vyřídili přes 250 tisíc hovorů na tísňovou linku.

 

Oproti roku 2017 se počet výjezdů zvýšil téměř o čtyři tisíce, počet telefonátů vzrostl ještě více. A protože přibylo zejména nočních, zdravotnický dispečink byl nucen posílit noční směnu. „Bohužel čím dál častěji suplujeme nefunkční systém zdravotní péče, kdy lidé obcházejí svého praktického lékaře nebo se k němu nemohou dostat. K některým samozřejmě vyjíždíme, některým se snažíme pomoct alespoň po telefonu – uklidnit je, poradit, co dělat,“ vysvětluje ředitel ZZS LK Luděk Kramář. V této souvislosti upozorňuje i na to, že zhruba 70 procent z celkového počtu výjezdů je v takzvané naléhavosti tři, což znamená, že nespěchají, neboť pacient není v přímém ohrožení života. Záchranná služba ale podle platné legislativy vyjet musí. „Když odhlédneme od faktu, že záchranáři mohou v kritické době chybět jinde, je dobré zmínit, že v průměru nás každý výjezd stojí necelé 4000 korun. Pokud je používáme na výjezdy, které z medicínského hlediska nejsou nezbytné, samozřejmě nám chybějí jinde,“ říká. A zbytné výjezdy samozřejmě demotivují i samotné záchranáře.

 

Přibylo ale i výjezdů, které opravdu zachraňují lidské životy. Jen k dopravním nehodám záchranáři vyjížděli 2503 krát, k úrazům 11 729 krát. A výrazně se zvýšil i počet výjezdů k cévním mozkovým příhodám a k akutním infarktům myokardu. U cévních mozkových příhod se oproti předchozímu roku zvýšil o více než 200 (v roce 2017 jich záchranáři řešili 1215, v roce 2018 již 1439), u infarktů byl nárůst ještě větší – z předloňských 915 se jejich počet v roce 2018 vyšplhal na 1281. Vrtulník se záchranáři loni k pacientům vzlétl 555 krát.

 

Relativně stabilní je počet výjezdů k dětem, respektive k pacientům mladším než 18 let. Loni jich zdravotničtí záchranáři ošetřili 5224, o rok dříve jich bylo 5 197. Celkový skok ve statistice je tedy zejména u lidí starších – loni k jejich ošetření záchranáři vyjeli 56 195 krát (v roce 2017 ZZS LK v této kategorii zaznamenala „pouhých“ 53 553 výjezdů).

 

Lékaři a záchranáři k pacientům v Libereckém kraji nepřetržitě vyjíždějí ze čtrnácti základen, každý den je ve službě celkem 32 výjezdových skupin.

Zanechte odpověď