Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje spouští II. etapu projektu AED

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje předá v příštích několika dnech do provozu dalších 44 automatizovaných externích defibrilátorů. U příležitosti Dne linky 155 je dnes hejtman Libereckého kraje Martin Půta a náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka symbolicky odevzdali zástupcům organizací, které díky nim budou pomáhat zachraňovat lidské životy.

 Liberecký kraj na II. fázi projektu poskytl v roce 2018 dotaci 3 miliony korun. Díky nim bylo zakoupeno 44 nových přístrojů. Peníze ale velmi pomohly také k dovybavení stávajících hlídek a jednotek dalším materiálem, periodicky jsou školeni všichni zapojení first respondeři a díky dotaci mohla ZZS LK zakoupit lepší resuscitační modely, které zkvalitnily výuku. „Systém AED se podle všech dostupných statistik osvědčil. Významně tak zvyšujeme šanci na záchranu lidských životů v Libereckém kraji,“ řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

 „Když jsme s projektem, díky kterému je nyní AED na 40 místech v Libereckém kraji – u Policie ČR, HZS LK i u dobrovolných hasičů – v roce 2016 začínali, očekávali jsme dvě aktivace do měsíce. Po půl roce fungování jich bylo 8. Nyní, po dvou letech, jsme před startem II. etapy, dalších 40 přístrojů rozmístíme na vybraná místa kraje. Krom již zmíněných organizací budou AED umístěny i na vyhledávaných turistických cílech v kraji, například na některých hradech a zámcích, “ uvedl ředitel ZZS LK Luděk Kramář.

Projekt rozšiřování defibrilátorů je výrazně úspěšný. Jsem rád, že se externí defibrilátory objevují na frekventovaných místech, kde mohou přispět k záchraně lidských životů. K dispozici jsou například na turisty hojně  vyhledávaném Ještědu, v obchodních centrech i v samotném sídle krajského úřadu,“  zdůraznil náměstek hejtmana pro rezort zdravotnictví Přemysl Sobotka. „První etapu projektu umisťování defibrilátorů Liberecký kraj podpořil dvěma miliony, na druhou jsme přispěli miliony třemi. Je dobře, že systém automatických externích defibrilátorů se v Libereckém kraji neustále rozšiřuje. Rozmisťování defibrilátorů v terénu je potřebná věc. Ukázalo se to mimo jiné před časem, kdy díky včasnému zásahu policisté pomocí tohoto zařízení zachránili život dvanáctileté dívce z Českolipska,“ připomněla náměstkyně hejtmana pověřená řízením rezortu ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová.

 Podle vedoucího projektu AED a vedoucího operačního střediska ZZS LK Petra Matějíčky operátoři systém AED aktivují v současnosti průměrně 16x do měsíce. „Záchranáři v kraji provedou přibližně 390 resuscitací, AED je aktivováno u každé třetí. Díky jejich rozmístění po kraji jsou first respondeři u postižených na místě v průměru o 4 minuty dříve než záchranná služba,“ upřesnil Kramář.

Od spuštění projektu v roce 2016 byl systém AED aktivován celkem 278x (do dubna 2019). V osmdesáti procentech případů byli first respondeři na místě dříve než posádka ZZS. Je to  zejména díky tomu, že operační střediska hasičů i policie berou žádost dispečinku ZZS LK o aktivaci AED jako absolutní prioritu. „Snaží se nám maximálně vyjít vstříc a za to jim moc děkujeme. Stejně jako dobrovolným hasičům, jejich výjezdové časy jsou pro nás naprosto neuvěřitelné. I uprostřed noci jsou schopni k pacientovi vyrazit mnohdy vlastním autem během čtyř minut,“ zdůraznil Matějíčka. A jejich aktivita při záchraně životů je podle dosavadních ohlasů velmi pozitivně vnímána i veřejností. „Jsme rádi, že systém AED, který opravdu pomohla zachránit několik životů, má stále více aktivních podporovatelů. Do projektu se dobrovolně  a na své náklady zapojují další subjekty, například  městské policie. Děkujeme,“ dodal.

Ani systém AED a zkrácení dojezdových časů není bohužel všemocné. Několik lidských životů díky němu ale určitě zachráněno bylo. „I kdyby to byl jeden jediný, dal by úsilí všech kolem projektu obrovský smysl,“ uzavřel Matějíčka.

 

 

Zanechte odpověď