Luděk Kramář staronovým ředitelem záchranky

Ředitel Zdravotnické záchranné služby MUDr. Luděk Kramář, MBA po šesti letech obhájil svou pozici a členové Rady Libereckého kraje jej na svém včerejším jednání opětovně jmenovali do funkce.

Pod Kramářovým vedením se za posledních šest let organizace dočkala kompletní přeměny. „Když jsem v roce 2017 na ZZS LK v pozici ředitele začínal, chtěl jsem, aby se vědělo, že když k někomu jede záchranka, veze naději. Myslím, že se to podařilo a že vnímání záchranky se v tomto smyslu změnilo,“ řekl Kramář. „Za to vše bych rád poděkoval všem zaměstnancům ZZS LK, protože je to především jejich zásluha. Přes práci v terénu až po technické a administrativní zázemí, každý z nás má na modernizaci a obrazu záchranky svůj velký podíl,“ připomněl.

Některé věci, jako například personální stabilizace, jsou pro laika téměř neviditelné, fungování záchranky na nich ale stojí. Do stejné kapitoly patří dosažení a následně i obhájení akreditace či získání certifikace ISO. To vše znamená splnění podmínek, které stanoví jasná pravidla péče a pacientům zaručují její kvalitu podle moderních standardů.

Řadu změn ovšem mohla velmi jasně zaznamenat i veřejnost – například kompletní modernizaci vozového parku. Záchranáře ZZS LK již na silnicích Libereckého kraje nepotkáte v jiných vozech než velkých sanitách Mercedes a lékařských vozech Škoda Kodiaq. Díky rozsáhlé investici Libereckého kraje se podařilo vozy sjednotit a dle připomínek samotných záchranářů je přizpůsobit tak, aby co nejlépe vyhovovaly jak zdravotníkům při jejich práci, tak i bezpečí a pohodlí pacientů. Celkově bylo od roku 2018 pořízeno 28 sanitních vozů sloužících pro transport pacientů a 15 lékařských vozů. Obnoveno bylo i 6 služebních referentských vozů, od roku 2018 je nové vozidlo krizové připravenosti a záchranáři disponují i dvěma plně vybavenými vozíky krizové připravenosti, které mohou v případě potřeby vyjet na místo události.

Velkou pozitivní změnou bylo vybudování vlastního servisního střediska ZZS LK, které šetří finanční prostředky za jednodušší opravy vozů. Jeho výhodou je i časová flexibilita a možnost přizpůsobit se potřebám záchranářů. Ty ostatně stály i za další „novinkou“, kterou záchranka zavedla, tedy za vlastními silami organizovaným každoročním školení řidičů, které přesně kopíruje potřeby prostředí Libereckého kraje.

Samostatnou kapitolou jsou stavební investice. V Rokytnici nad Jizerou vyrostla naprosto nová moderní výjezdová základna za téměř 18 milionů korun, přistavěna a zmodernizována z prostředků REACT EU byla výjezdová základna letecké záchranné služby (necelých 23 milionu Kč). Na letišti v Liberci byl vybudován i nový osvětlený heliport, který stál necelých 7,5 milionu z dotace Libereckého kraje. Řada stavebních projektů probíhá nebo je v jednání – například výjezdová základna v Hrádku nad Nisou, která by měla být uvedena do provozu v létě příštího roku, stavební povolení již ZZS LK získala na základnu v Jablonci nad Nisou či ve Frýdlantu v Čechách.

Důležitým krokem v průběhu posledních šesti let byla postupná elektronizace záznamů, respektive předávání informací o pacientovi od okamžiku zavolání na operační středisko až po jeho předání do nemocnice. Od tužky a papíru záchranáři přešli na kompletní datovou cestu, která je velkým zefektivněním komunikace. Jedním z příkladů je například odesílání záznamu křivky EKG pacienta či jiných dostupných informací a pracovní diagnózy pacienta z terénu přímo lékaři do přijímacího zdravotnického zařízení, čímž se výrazně usnadní a zrychlí jeho příjem a následná péče. V neposlední řadě se díky tomu také zlepšilo vykazování zdravotní péče jak pojišťovnám, tak i samoplátcům.

K záchraně lidských životů výrazně napomáhá vybudování sítě automatizovaných externích defibrilátorů v rámci projektu AED pro Liberecký kraj. „V současné době již nebojujeme o minuty, ale o vteřiny. Nezáleží nám v uvozovkách jen na záchraně života, ale také na jeho další kvalitě,“ uvedl Kramář. V současné době je přístrojů AED v rámci projektu v kraji rozmístěno přes 100 a vyškolení first respondeři z řad Policie ČR, profesionálních i dobrovolných hasiči, Horské služby a některých městských policií jsou díky spolupráci a systému výzev ZZS LK na místě u potřebného pacienta s přístrojem a potřebnými znalostmi často dříve než zdravotničtí záchranáři. Tím významně zvyšují šance pacientů na kvalitní přežití, ročně se díky této spolupráci podaří zachránit zhruba dvě desítky lidí.

Nedílnou součástí práce zdravotnických záchranářů je také edukace a prevence – k té organizace využívá nejen různé přednášky a školení či dny IZS, ale také profily na sociálních sítích. „Nepotřebujeme, aby lidé znali podrobnosti o naší práci. Ale aby věděli, že se na nás mohou kdykoliv spolehnout,“ uzavřel Kramář.

Zanechte odpověď